Compare KGM Torres EVX
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | KGM Torres EVX |
|---|---|
| Years of Production | 2024-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | South Korea |
| Body Style | SUV |
| Market Availability | EU |
| GCC Score | 6.3 |
Range and Efficiency
| Property | KGM Torres EVX |
|---|---|
| Range (WLTP) | 287 mi |
| Range (GCC) | 244 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 73.4 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 72 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 29.5 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 3.39 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 6.6 |
Charging
| Property | KGM Torres EVX |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 120 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 6 |
Performance
| Property | KGM Torres EVX |
|---|---|
| Drive Type | FWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 152 kW |
| Motor Power (hp) | 204 hp |
| Motor Torque | 250 lb-ft |
| 0-60 mph | 7.8 s |
| Top Speed | 109 mph |
| Performance Score | 3.7 |
Dimensions
| Property | KGM Torres EVX |
|---|---|
| Length | 185.6 in |
| Width (w/o Mirrors) | 74.4 in |
| Height | 67.9 in |
| Wheelbase | 105.5 in |
Cargo and Towing
| Property | KGM Torres EVX |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 4363 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 29.6 ft3 |
| Cargo Volume (Max) | 58.7 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | 3307 lb |
| Cargo and Towing Score | 7.5 |