Compare Kia EV6 Standard Range RWD
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Kia EV6 Standard Range RWD |
|---|---|
| Years of Production | 2021-2024 |
| Current Status | Discontinued |
| Country of Manufacture | South Korea |
| Body Style | SUV |
| Market Availability | EU, USA |
| Price USA (Used) | $18995 |
| GCC Score | 6.4 |
Range and Efficiency
| Property | Kia EV6 Standard Range RWD |
|---|---|
| Range (EPA) | 232 mi |
| Range (WLTP) | 245 mi |
| Range (GCC) | 214 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 58 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 54 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 25.2 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 3.96 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 6.8 |
Charging
| Property | Kia EV6 Standard Range RWD |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 175 kW |
| Architecture | 800 V |
| Charge Port | CCS Type 1 |
| Charging Score | 7 |
Performance
| Property | Kia EV6 Standard Range RWD |
|---|---|
| Drive Type | RWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 125 kW |
| Motor Power (hp) | 168 hp |
| Motor Torque | 258 lb-ft |
| 0-60 mph | 8.2 s |
| Top Speed | 115 mph |
| Performance Score | 3.7 |
Dimensions
| Property | Kia EV6 Standard Range RWD |
|---|---|
| Length | 184.3 in |
| Width (w/o Mirrors) | 74 in |
| Height | 60.8 in |
| Wheelbase | 114.2 in |
Cargo and Towing
| Property | Kia EV6 Standard Range RWD |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 3984 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 24.4 ft3 |
| Cargo Volume (Max) | 50.2 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | 1.8 ft3 |
| Towing Capacity | 1654 lb |
| Cargo and Towing Score | 6.5 |