Compare Lexus RZ 300e
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Lexus RZ 300e |
|---|---|
| Years of Production | 2024-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | Japan |
| Body Style | SUV |
| Market Availability | USA |
| Price USA (New) | $55150 |
| Price USA (Used) | $42998 |
| GCC Score | 5.9 |
Range and Efficiency
| Property | Lexus RZ 300e |
|---|---|
| Range (EPA) | 266 mi |
| Range (WLTP) | 298 mi |
| Range (GCC) | 253 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 72.8 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 64 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 25.3 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 3.95 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 7.6 |
Charging
| Property | Lexus RZ 300e |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 7.6 kW |
| Max Charging Power (DC) | 150 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 1 |
| Charging Score | 5 |
Performance
| Property | Lexus RZ 300e |
|---|---|
| Drive Type | FWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 150 kW |
| Motor Power (hp) | 201 hp |
| Motor Torque | 196 lb-ft |
| 0-60 mph | 7.8 s |
| Top Speed | 99 mph |
| Performance Score | 3.3 |
Dimensions
| Property | Lexus RZ 300e |
|---|---|
| Length | 189.1 in |
| Width (w/o Mirrors) | 74.6 in |
| Height | 64.4 in |
| Wheelbase | 112.2 in |
Cargo and Towing
| Property | Lexus RZ 300e |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 4277 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 18.4 ft3 |
| Cargo Volume (Max) | 51.2 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | 1653 lb |
| Cargo and Towing Score | 7.1 |