Compare MG MG5 Electric Long Range
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | MG MG5 Electric Long Range |
|---|---|
| Years of Production | 2022-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | China |
| Body Style | Wagon |
| Market Availability | EU |
| GCC Score | 6 |
Range and Efficiency
| Property | MG MG5 Electric Long Range |
|---|---|
| Range (WLTP) | 249 mi |
| Range (GCC) | 212 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 61.1 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 57.4 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 27.1 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 3.69 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 6.4 |
Charging
| Property | MG MG5 Electric Long Range |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 87 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 5.6 |
Performance
| Property | MG MG5 Electric Long Range |
|---|---|
| Drive Type | FWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 115 kW |
| Motor Power (hp) | 154 hp |
| Motor Torque | 207 lb-ft |
| 0-60 mph | 7.4 s |
| Top Speed | 115 mph |
| Performance Score | 3.6 |
Dimensions
| Property | MG MG5 Electric Long Range |
|---|---|
| Length | 181.1 in |
| Width (with Mirrors) | 81.1 in |
| Width (w/o Mirrors) | 71.6 in |
| Height | 60.7 in |
| Wheelbase | 104.7 in |
Cargo and Towing
| Property | MG MG5 Electric Long Range |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 3609 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 16.9 ft3 |
| Cargo Volume (Max) | 48.3 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | 1102 lb |
| Cargo and Towing Score | 6.1 |