Compare Opel Grandland Electric 73 kWh
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Opel Grandland Electric 73 kWh |
|---|---|
| Years of Production | 2024-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | Germany |
| Body Style | SUV |
| Market Availability | EU |
| GCC Score | 6.7 |
Range and Efficiency
| Property | Opel Grandland Electric 73 kWh |
|---|---|
| Range (WLTP) | 325 mi |
| Range (GCC) | 279 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 77 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 73 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 26.2 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 3.82 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 7.9 |
Charging
| Property | Opel Grandland Electric 73 kWh |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 160 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 6.4 |
Performance
| Property | Opel Grandland Electric 73 kWh |
|---|---|
| Drive Type | FWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 157 kW |
| Motor Power (hp) | 211 hp |
| Motor Torque | 254 lb-ft |
| 0-60 mph | 8.6 s |
| Top Speed | 106 mph |
| Performance Score | 3.5 |
Dimensions
| Property | Opel Grandland Electric 73 kWh |
|---|---|
| Length | 183.1 in |
| Width (with Mirrors) | 83 in |
| Width (w/o Mirrors) | 76.1 in |
| Height | 65.4 in |
| Wheelbase | 110 in |
Cargo and Towing
| Property | Opel Grandland Electric 73 kWh |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 4700 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 19.4 ft3 |
| Cargo Volume (Max) | 58.1 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | 2646 lb |
| Cargo and Towing Score | 7.2 |