Compare Mercedes EQE SUV AMG 53 4MATIC+
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Mercedes EQE SUV AMG 53 4MATIC+ |
|---|---|
| Years of Production | 2023-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | USA, China |
| Body Style | SUV |
| Market Availability | EU, USA |
| Price USA (New) | $109300 |
| Price USA (Used) | $58775 |
| GCC Score | 6.5 |
Range and Efficiency
| Property | Mercedes EQE SUV AMG 53 4MATIC+ |
|---|---|
| Range (EPA) | 235 mi |
| Range (WLTP) | 292 mi |
| Range (GCC) | 227 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 100 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 90.6 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 39.9 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 2.51 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 4.2 |
Charging
| Property | Mercedes EQE SUV AMG 53 4MATIC+ |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 9.6 kW |
| Max Charging Power (DC) | 170 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 1 |
| Charging Score | 7.3 |
Performance
| Property | Mercedes EQE SUV AMG 53 4MATIC+ |
|---|---|
| Drive Type | AWD |
| Motor Type | PMSM (front), PMSM (rear) |
| Motor Power (kW) | 460 kW |
| Motor Power (hp) | 617 hp |
| Motor Torque | 738 lb-ft |
| 0-60 mph | 3.4 s |
| Top Speed | 149 mph |
| Performance Score | 7.4 |
Dimensions
| Property | Mercedes EQE SUV AMG 53 4MATIC+ |
|---|---|
| Length | 192.1 in |
| Width (with Mirrors) | 84.3 in |
| Width (w/o Mirrors) | 76.4 in |
| Height | 65.8 in |
| Wheelbase | 119.3 in |
Cargo and Towing
| Property | Mercedes EQE SUV AMG 53 4MATIC+ |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 5768 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 18.4 ft3 |
| Cargo Volume (Max) | 59.2 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | 4000 lb |
| Cargo and Towing Score | 7.7 |