Compare Tesla Model 3 Standard Range
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Tesla Model 3 Standard Range |
|---|---|
| Years of Production | 2019-2020 |
| Current Status | Discontinued |
| Country of Manufacture | China, Germany, USA |
| Body Style | Sedan |
| Market Availability | EU, USA |
| Price USA (Used) | $12993 |
| GCC Score | 6.1 |
Range and Efficiency
| Property | Tesla Model 3 Standard Range |
|---|---|
| Range (EPA) | 220 mi |
| Range (GCC) | 209 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 60 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 57.5 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 27.5 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 3.63 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 6.2 |
Charging
| Property | Tesla Model 3 Standard Range |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 7.7 kW |
| Max Charging Power (DC) | 170 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | Tesla (NACS) |
| Charging Score | 5.7 |
Performance
| Property | Tesla Model 3 Standard Range |
|---|---|
| Drive Type | RWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 208 kW |
| Motor Power (hp) | 279 hp |
| Motor Torque | 310 lb-ft |
| 0-60 mph | 5.8 s |
| Top Speed | 140 mph |
| Performance Score | 5 |
Dimensions
| Property | Tesla Model 3 Standard Range |
|---|---|
| Length | 184.8 in |
| Width (with Mirrors) | 82.2 in |
| Width (w/o Mirrors) | 72.8 in |
| Height | 56.9 in |
| Wheelbase | 113.2 in |
Cargo and Towing
| Property | Tesla Model 3 Standard Range |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 3552 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 19.8 ft3 |
| Cargo Volume (Max) | 43.6 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | 3.1 ft3 |
| Cargo and Towing Score | 5.1 |