Compare Tesla Model 3 Standard Range
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Tesla Model 3 Standard Range |
|---|---|
| Years of Production | 2019-2020 |
| Current Status | Discontinued |
| Country of Manufacture | China, Germany, USA |
| Body Style | Sedan |
| Market Availability | EU, USA |
| Price Europe (Used) | €18790 |
| GCC Score | 6.1 |
Range and Efficiency
| Property | Tesla Model 3 Standard Range |
|---|---|
| Range (EPA) | 354 km |
| Range (GCC) | 336 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 60 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 57.5 kWh |
| Efficiency per 100 km | 17.1 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 5.84 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 6.2 |
Charging
| Property | Tesla Model 3 Standard Range |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 170 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 (Tesla) |
| Charging Score | 5.7 |
Performance
| Property | Tesla Model 3 Standard Range |
|---|---|
| Drive Type | RWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 208 kW |
| Motor Power (hp) | 279 hp |
| Motor Torque | 420 Nm |
| 0-100 km/h | 6.1 s |
| Top Speed | 225 km/h |
| Performance Score | 5 |
Dimensions
| Property | Tesla Model 3 Standard Range |
|---|---|
| Length | 4695 mm |
| Width (with Mirrors) | 2088 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 1850 mm |
| Height | 1445 mm |
| Wheelbase | 2875 mm |
Cargo and Towing
| Property | Tesla Model 3 Standard Range |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 1611 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 561 l |
| Cargo Volume (Max) | 1235 l |
| Cargo Volume (Frunk) | 88 l |
| Towing Capacity | 1000 kg |
| Cargo and Towing Score | 5.1 |