Compare Nissan Ariya 63 kWh FWD
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Nissan Ariya 63 kWh FWD |
|---|---|
| Years of Production | 2021-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | Japan, China |
| Body Style | SUV |
| Market Availability | EU, USA |
| Price USA (New) | $39590 |
| Price USA (Used) | $16000 |
| GCC Score | 5.6 |
Range and Efficiency
| Property | Nissan Ariya 63 kWh FWD |
|---|---|
| Range (EPA) | 216 mi |
| Range (WLTP) | 251 mi |
| Range (GCC) | 206 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 66 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 63 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 30.6 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 3.27 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 5.6 |
Charging
| Property | Nissan Ariya 63 kWh FWD |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 7.2 kW |
| Max Charging Power (DC) | 130 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 1 |
| Charging Score | 4.7 |
Performance
| Property | Nissan Ariya 63 kWh FWD |
|---|---|
| Drive Type | FWD |
| Motor Type | EESM |
| Motor Power (kW) | 160 kW |
| Motor Power (hp) | 215 hp |
| Motor Torque | 221 lb-ft |
| 0-60 mph | 7.1 s |
| Top Speed | 100 mph |
| Performance Score | 3.5 |
Dimensions
| Property | Nissan Ariya 63 kWh FWD |
|---|---|
| Length | 180.9 in |
| Width (with Mirrors) | 85.5 in |
| Width (w/o Mirrors) | 72.8 in |
| Height | 65.4 in |
| Wheelbase | 109.3 in |
Cargo and Towing
| Property | Nissan Ariya 63 kWh FWD |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 4323 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 22.8 ft3 |
| Cargo Volume (Max) | 59.7 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | - Towing Capacity |
| Cargo and Towing Score | 6.8 |