Compare Tesla Roadster 2025
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Tesla Roadster 2025 |
|---|---|
| Years of Production | 2025-… |
| Current Status | Announced |
| Country of Manufacture | USA |
| Body Style | Roadster |
| Market Availability | USA |
| GCC Score | 7.5 |
Range and Efficiency
| Property | Tesla Roadster 2025 |
|---|---|
| Range (EPA) | 998 km |
| Range (GCC) | 948 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 200 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 190 kWh |
| Efficiency per 100 km | 20 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 4.99 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 8.6 |
Charging
| Property | Tesla Roadster 2025 |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 22 kW |
| Max Charging Power (DC) | 250 kW |
| Architecture | 800 V |
| Charge Port | CCS Type 2 (Tesla) |
| Charging Score | 9.5 |
Performance
| Property | Tesla Roadster 2025 |
|---|---|
| Drive Type | AWD |
| Motor Type | PMSM (front), 2 PMSM (rear) |
| Motor Power (kW) | 1000 kW |
| Motor Power (hp) | 1341 hp |
| Motor Torque | 1500 Nm |
| 0-100 km/h | 2.1 s |
| Top Speed | 410 km/h |
| Performance Score | 8.8 |
Dimensions
| Property | Tesla Roadster 2025 |
|---|---|
| Length | 4200 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 2000 mm |
| Height | 1200 mm |
| Wheelbase | 2800 mm |
Cargo and Towing
| Property | Tesla Roadster 2025 |
|---|---|
| Number of Seats | 4 |
| Curb Weight | 2000 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 150 l |
| Cargo and Towing Score | 2.5 |