Compare Lucid Air Grand Touring
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Lucid Air Grand Touring |
|---|---|
| Years of Production | 2022-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | USA, Saudi Arabia |
| Body Style | Sedan |
| Market Availability | EU, USA |
| Price Europe (New) | €129000 |
| Price Europe (Used) | €119889 |
| GCC Score | 8.1 |
Range and Efficiency
| Property | Lucid Air Grand Touring |
|---|---|
| Range (EPA) | 824 km |
| Range (WLTP) | 882 km |
| Range (GCC) | 746 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 114 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 111 kWh |
| Efficiency per 100 km | 14.9 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 6.72 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 10 |
Charging
| Property | Lucid Air Grand Touring |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 22 kW |
| Max Charging Power (DC) | 300 kW |
| Architecture | 900 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 10 |
Performance
| Property | Lucid Air Grand Touring |
|---|---|
| Drive Type | AWD |
| Motor Type | PMSM (front), PMSM (rear) |
| Motor Power (kW) | 611 kW |
| Motor Power (hp) | 819 hp |
| Motor Torque | 1200 Nm |
| 0-100 km/h | 3.2 s |
| Top Speed | 270 km/h |
| Performance Score | 8.1 |
Dimensions
| Property | Lucid Air Grand Touring |
|---|---|
| Length | 4975 mm |
| Width (with Mirrors) | 2195 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 1936 mm |
| Height | 1408 mm |
| Wheelbase | 2960 mm |
Cargo and Towing
| Property | Lucid Air Grand Touring |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 2360 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 456 l |
| Cargo Volume (Max) | 627 l |
| Cargo Volume (Frunk) | 283 l |
| Towing Capacity | - Towing Capacity |
| Cargo and Towing Score | 5.1 |