Compare Lucid Air Grand Touring
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Lucid Air Grand Touring |
|---|---|
| Years of Production | 2022-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | USA, Saudi Arabia |
| Body Style | Sedan |
| Market Availability | EU, USA |
| Price USA (New) | $114900 |
| Price USA (Used) | $58496 |
| GCC Score | 8.1 |
Range and Efficiency
| Property | Lucid Air Grand Touring |
|---|---|
| Range (EPA) | 512 mi |
| Range (WLTP) | 548 mi |
| Range (GCC) | 464 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 114 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 111 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 23.9 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 4.18 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 10 |
Charging
| Property | Lucid Air Grand Touring |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 19.2 kW |
| Max Charging Power (DC) | 300 kW |
| Architecture | 900 V |
| Charge Port | CCS Type 1 |
| Charging Score | 10 |
Performance
| Property | Lucid Air Grand Touring |
|---|---|
| Drive Type | AWD |
| Motor Type | PMSM (front), PMSM (rear) |
| Motor Power (kW) | 611 kW |
| Motor Power (hp) | 819 hp |
| Motor Torque | 885 lb-ft |
| 0-60 mph | 3 s |
| Top Speed | 168 mph |
| Performance Score | 8.1 |
Dimensions
| Property | Lucid Air Grand Touring |
|---|---|
| Length | 195.9 in |
| Width (with Mirrors) | 86.4 in |
| Width (w/o Mirrors) | 76.2 in |
| Height | 55.4 in |
| Wheelbase | 116.5 in |
Cargo and Towing
| Property | Lucid Air Grand Touring |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 5009 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 16.1 ft3 |
| Cargo Volume (Max) | 22.1 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | 10 ft3 |
| Towing Capacity | - Towing Capacity |
| Cargo and Towing Score | 5.1 |