Compare Tesla Model 3 Mid Range
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Tesla Model 3 Mid Range |
|---|---|
| Years of Production | 2018-2020 |
| Current Status | Discontinued |
| Country of Manufacture | USA |
| Body Style | Sedan |
| Market Availability | USA |
| GCC Score | 5.9 |
Range and Efficiency
| Property | Tesla Model 3 Mid Range |
|---|---|
| Range (EPA) | 425 km |
| Range (WLTP) | 457 km |
| Range (GCC) | 396 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 65 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 62 kWh |
| Efficiency per 100 km | 15.7 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 6.39 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 7.4 |
Charging
| Property | Tesla Model 3 Mid Range |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 7.7 kW |
| Max Charging Power (DC) | 200 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | Tesla (NACS) |
| Charging Score | 5.6 |
Performance
| Property | Tesla Model 3 Mid Range |
|---|---|
| Drive Type | RWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 202 kW |
| Motor Power (hp) | 271 hp |
| Motor Torque | 404 Nm |
| 0-100 km/h | 5.5 s |
| Top Speed | 225 km/h |
| Performance Score | 5 |
Dimensions
| Property | Tesla Model 3 Mid Range |
|---|---|
| Length | 4695 mm |
| Width (with Mirrors) | 2088 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 1850 mm |
| Height | 1445 mm |
| Wheelbase | 2875 mm |
Cargo and Towing
| Property | Tesla Model 3 Mid Range |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 1672 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 561 l |
| Cargo Volume (Max) | 1235 l |
| Cargo Volume (Frunk) | 88 l |
| Towing Capacity | 910 kg |
| Cargo and Towing Score | 5.1 |