Compare Renault Kangoo Z.E. (E-Tech) 33 Maxi
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Renault Kangoo Z.E. (E-Tech) 33 Maxi |
|---|---|
| Years of Production | 2017-2022 |
| Current Status | Discontinued |
| Country of Manufacture | France |
| Body Style | Minivan |
| Market Availability | EU |
| GCC Score | 5.1 |
Range and Efficiency
| Property | Renault Kangoo Z.E. (E-Tech) 33 Maxi |
|---|---|
| Range (WLTP) | 143 mi |
| Range (GCC) | 124 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 33 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 31 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 25 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 4 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 5.6 |
Charging
| Property | Renault Kangoo Z.E. (E-Tech) 33 Maxi |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 7 kW |
| Max Charging Power (DC) | - Max Charging Power (DC) |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | Type 2 (Mennekes) |
| Charging Score | 3.1 |
Performance
| Property | Renault Kangoo Z.E. (E-Tech) 33 Maxi |
|---|---|
| Drive Type | FWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 44 kW |
| Motor Power (hp) | 59 hp |
| Motor Torque | 166 lb-ft |
| 0-60 mph | 21.8 s |
| Top Speed | 81 mph |
| Performance Score | 1.4 |
Dimensions
| Property | Renault Kangoo Z.E. (E-Tech) 33 Maxi |
|---|---|
| Length | 183.7 in |
| Width (with Mirrors) | 84.2 in |
| Width (w/o Mirrors) | 72 in |
| Height | 70.9 in |
| Wheelbase | 121.3 in |
Cargo and Towing
| Property | Renault Kangoo Z.E. (E-Tech) 33 Maxi |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 3494 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 45.9 ft3 |
| Cargo Volume (Max) | 120.1 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | 710 lb |
| Cargo and Towing Score | 8 |