Compare Tesla Roadster 2025
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Tesla Roadster 2025 |
|---|---|
| Years of Production | 2025-… |
| Current Status | Announced |
| Country of Manufacture | USA |
| Body Style | Roadster |
| Market Availability | USA |
| Price USA (New) | $200000 |
| GCC Score | 7.5 |
Range and Efficiency
| Property | Tesla Roadster 2025 |
|---|---|
| Range (EPA) | 620 mi |
| Range (GCC) | 589 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 200 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 190 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 32.3 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 3.1 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 8.6 |
Charging
| Property | Tesla Roadster 2025 |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11.5 kW |
| Max Charging Power (DC) | 250 kW |
| Architecture | 800 V |
| Charge Port | Tesla (NACS) |
| Charging Score | 9.5 |
Performance
| Property | Tesla Roadster 2025 |
|---|---|
| Drive Type | AWD |
| Motor Type | PMSM (front), 2 PMSM (rear) |
| Motor Power (kW) | 1000 kW |
| Motor Power (hp) | 1341 hp |
| Motor Torque | 1106 lb-ft |
| 0-60 mph | 1.9 s |
| Top Speed | 250 mph |
| Performance Score | 8.8 |
Dimensions
| Property | Tesla Roadster 2025 |
|---|---|
| Length | 165.4 in |
| Width (w/o Mirrors) | 78.7 in |
| Height | 47.2 in |
| Wheelbase | 110.2 in |
Cargo and Towing
| Property | Tesla Roadster 2025 |
|---|---|
| Number of Seats | 4 |
| Curb Weight | 4409 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 5.3 ft3 |
| Cargo and Towing Score | 2.5 |