Compare GMC Sierra EV Max Range
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | GMC Sierra EV Max Range |
|---|---|
| Years of Production | 2025-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | USA |
| Body Style | Pickup |
| Market Availability | USA |
| Price USA (New) | $100495 |
| GCC Score | 8.2 |
Range and Efficiency
| Property | GMC Sierra EV Max Range |
|---|---|
| Range (EPA) | 460 mi |
| Range (GCC) | 437 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 216 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 205 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 46.9 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 2.13 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 6.3 |
Charging
| Property | GMC Sierra EV Max Range |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 19.2 kW |
| Max Charging Power (DC) | 350 kW |
| Architecture | 800 V |
| Charge Port | CCS Type 1 |
| Charging Score | 10 |
Performance
| Property | GMC Sierra EV Max Range |
|---|---|
| Drive Type | AWD |
| Motor Type | PMSM (front), PMSM (rear) |
| Motor Power (kW) | 567 kW |
| Motor Power (hp) | 760 hp |
| Motor Torque | 785 lb-ft |
| 0-60 mph | 4.5 s |
| Top Speed | 112 mph |
| Performance Score | 6.9 |
Dimensions
| Property | GMC Sierra EV Max Range |
|---|---|
| Length | 233.4 in |
| Width (w/o Mirrors) | 83.8 in |
| Height | 78.7 in |
| Wheelbase | 146 in |
Cargo and Towing
| Property | GMC Sierra EV Max Range |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 8800 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 57.5 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | 11 ft3 |
| Towing Capacity | 10000 lb |
| Cargo and Towing Score | 9.4 |