Compare Porsche Taycan Cross Turismo 4
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Porsche Taycan Cross Turismo 4 |
|---|---|
| Years of Production | 2021-2024 |
| Current Status | Discontinued |
| Country of Manufacture | Germany |
| Body Style | Wagon |
| Market Availability | EU, USA |
| Price USA (Used) | $57548 |
| GCC Score | 6.3 |
Range and Efficiency
| Property | Porsche Taycan Cross Turismo 4 |
|---|---|
| Range (EPA) | 235 mi |
| Range (WLTP) | 304 mi |
| Range (GCC) | 238 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 93.4 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 83.7 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 35.2 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 2.84 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 5.3 |
Charging
| Property | Porsche Taycan Cross Turismo 4 |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 9.6 kW |
| Max Charging Power (DC) | 268 kW |
| Architecture | 800 V |
| Charge Port | CCS Type 1 |
| Charging Score | 7.9 |
Performance
| Property | Porsche Taycan Cross Turismo 4 |
|---|---|
| Drive Type | AWD |
| Motor Type | PMSM (front), PMSM (rear) |
| Motor Power (kW) | 350 kW |
| Motor Power (hp) | 469 hp |
| Motor Torque | 369 lb-ft |
| 0-60 mph | 4.9 s |
| Top Speed | 137 mph |
| Performance Score | 5.7 |
Dimensions
| Property | Porsche Taycan Cross Turismo 4 |
|---|---|
| Length | 195.8 in |
| Width (with Mirrors) | 84.4 in |
| Width (w/o Mirrors) | 77.4 in |
| Height | 55.5 in |
| Wheelbase | 114.3 in |
Cargo and Towing
| Property | Porsche Taycan Cross Turismo 4 |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 5029 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 15.8 ft3 |
| Cargo Volume (Max) | 42.8 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | 3 ft3 |
| Towing Capacity | - Towing Capacity |
| Cargo and Towing Score | 6.1 |