Compare Renault Fluence Z.E. Base
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Renault Fluence Z.E. Base |
|---|---|
| Years of Production | 2011-2014 |
| Current Status | Discontinued |
| Country of Manufacture | Turkey |
| Body Style | Sedan |
| Market Availability | EU |
| GCC Score | 4.1 |
Range and Efficiency
| Property | Renault Fluence Z.E. Base |
|---|---|
| Range (GCC) | 86 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 22 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 21 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 24.4 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 4.1 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 5.5 |
Charging
| Property | Renault Fluence Z.E. Base |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 3.5 kW |
| Max Charging Power (DC) | - Max Charging Power (DC) |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | Type 1 (J1772) |
| Charging Score | 2.2 |
Performance
| Property | Renault Fluence Z.E. Base |
|---|---|
| Drive Type | FWD |
| Motor Type | EESM |
| Motor Power (kW) | 70 kW |
| Motor Power (hp) | 94 hp |
| Motor Torque | 167 lb-ft |
| 0-60 mph | 13.2 s |
| Top Speed | 84 mph |
| Performance Score | 1.7 |
Dimensions
| Property | Renault Fluence Z.E. Base |
|---|---|
| Length | 186.9 in |
| Width (with Mirrors) | 80.2 in |
| Width (w/o Mirrors) | 71.2 in |
| Height | 57.4 in |
| Wheelbase | 106.4 in |
Cargo and Towing
| Property | Renault Fluence Z.E. Base |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 3538 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 11.2 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | - Towing Capacity |
| Cargo and Towing Score | 4.6 |