Compare Renault Fluence Z.E. Base
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Renault Fluence Z.E. Base |
|---|---|
| Years of Production | 2011-2014 |
| Current Status | Discontinued |
| Country of Manufacture | Turkey |
| Body Style | Sedan |
| Market Availability | EU |
| Price Europe (Used) | €5950 |
| GCC Score | 4.1 |
Range and Efficiency
| Property | Renault Fluence Z.E. Base |
|---|---|
| Range (GCC) | 139 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 22 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 21 kWh |
| Efficiency per 100 km | 15.1 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 6.62 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 5.5 |
Charging
| Property | Renault Fluence Z.E. Base |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 3.5 kW |
| Max Charging Power (DC) | - Max Charging Power (DC) |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | Type 1 (J1772) |
| Charging Score | 2.2 |
Performance
| Property | Renault Fluence Z.E. Base |
|---|---|
| Drive Type | FWD |
| Motor Type | EESM |
| Motor Power (kW) | 70 kW |
| Motor Power (hp) | 94 hp |
| Motor Torque | 226 Nm |
| 0-100 km/h | 13.7 s |
| Top Speed | 135 km/h |
| Performance Score | 1.7 |
Dimensions
| Property | Renault Fluence Z.E. Base |
|---|---|
| Length | 4748 mm |
| Width (with Mirrors) | 2037 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 1809 mm |
| Height | 1458 mm |
| Wheelbase | 2702 mm |
Cargo and Towing
| Property | Renault Fluence Z.E. Base |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 1605 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 317 l |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | - Towing Capacity |
| Cargo and Towing Score | 4.6 |