Compare Volkswagen ID.Buzz Pro
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Volkswagen ID.Buzz Pro |
|---|---|
| Years of Production | 2022-2024 |
| Current Status | Discontinued |
| Country of Manufacture | Germany |
| Body Style | Minivan |
| Market Availability | EU |
| GCC Score | 6 |
Range and Efficiency
| Property | Volkswagen ID.Buzz Pro |
|---|---|
| Range (WLTP) | 263 mi |
| Range (GCC) | 225 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 82 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 77 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 34.2 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 2.92 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 5.2 |
Charging
| Property | Volkswagen ID.Buzz Pro |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 170 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 6.6 |
Performance
| Property | Volkswagen ID.Buzz Pro |
|---|---|
| Drive Type | RWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 150 kW |
| Motor Power (hp) | 201 hp |
| Motor Torque | 229 lb-ft |
| 0-60 mph | 9.8 s |
| Top Speed | 90 mph |
| Performance Score | 2.9 |
Dimensions
| Property | Volkswagen ID.Buzz Pro |
|---|---|
| Length | 185.5 in |
| Width (with Mirrors) | 87 in |
| Width (w/o Mirrors) | 78.1 in |
| Height | 75.9 in |
| Wheelbase | 117.7 in |
Cargo and Towing
| Property | Volkswagen ID.Buzz Pro |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 5448 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 39.6 ft3 |
| Cargo Volume (Max) | 77.9 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | 2200 lb |
| Cargo and Towing Score | 8.1 |