Compare Volkswagen ID.Buzz Pro
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Volkswagen ID.Buzz Pro |
|---|---|
| Years of Production | 2022-2024 |
| Current Status | Discontinued |
| Country of Manufacture | Germany |
| Body Style | Minivan |
| Market Availability | EU |
| Price Europe (Used) | €41000 |
| GCC Score | 6 |
Range and Efficiency
| Property | Volkswagen ID.Buzz Pro |
|---|---|
| Range (WLTP) | 423 km |
| Range (GCC) | 362 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 82 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 77 kWh |
| Efficiency per 100 km | 21.3 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 4.7 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 5.2 |
Charging
| Property | Volkswagen ID.Buzz Pro |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 170 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 6.6 |
Performance
| Property | Volkswagen ID.Buzz Pro |
|---|---|
| Drive Type | RWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 150 kW |
| Motor Power (hp) | 201 hp |
| Motor Torque | 310 Nm |
| 0-100 km/h | 10.2 s |
| Top Speed | 145 km/h |
| Performance Score | 2.9 |
Dimensions
| Property | Volkswagen ID.Buzz Pro |
|---|---|
| Length | 4712 mm |
| Width (with Mirrors) | 2211 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 1985 mm |
| Height | 1927 mm |
| Wheelbase | 2989 mm |
Cargo and Towing
| Property | Volkswagen ID.Buzz Pro |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 2471 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 1121 l |
| Cargo Volume (Max) | 2205 l |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | 1000 kg |
| Cargo and Towing Score | 8.1 |