Compare MG MG4 Electric XPOWER
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | MG MG4 Electric XPOWER |
|---|---|
| Years of Production | 2023-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | China, Indonesia |
| Body Style | Hatchback |
| Market Availability | EU |
| GCC Score | 5.5 |
Range and Efficiency
| Property | MG MG4 Electric XPOWER |
|---|---|
| Range (WLTP) | 239 mi |
| Range (GCC) | 203 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 64 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 61.7 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 30.4 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 3.29 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 5.6 |
Charging
| Property | MG MG4 Electric XPOWER |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 6.6 kW |
| Max Charging Power (DC) | 140 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 4.4 |
Performance
| Property | MG MG4 Electric XPOWER |
|---|---|
| Drive Type | AWD |
| Motor Type | PMSM (front), PMSM (rear) |
| Motor Power (kW) | 320 kW |
| Motor Power (hp) | 429 hp |
| Motor Torque | 443 lb-ft |
| 0-60 mph | 3.6 s |
| Top Speed | 124 mph |
| Performance Score | 5.8 |
Dimensions
| Property | MG MG4 Electric XPOWER |
|---|---|
| Length | 168.8 in |
| Width (with Mirrors) | 81.1 in |
| Width (w/o Mirrors) | 72.3 in |
| Height | 59.7 in |
| Wheelbase | 106.5 in |
Cargo and Towing
| Property | MG MG4 Electric XPOWER |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 4140 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 12.8 ft3 |
| Cargo Volume (Max) | 41.6 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | 1102 lb |
| Cargo and Towing Score | 4.5 |