Compare Renault Zoe Van Z.E. 40 R90
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Renault Zoe Van Z.E. 40 R90 |
|---|---|
| Years of Production | 2016-2019 |
| Current Status | Discontinued |
| Country of Manufacture | France |
| Body Style | Hatchback |
| Market Availability | EU |
| GCC Score | 5.2 |
Range and Efficiency
| Property | Renault Zoe Van Z.E. 40 R90 |
|---|---|
| Range (WLTP) | 197 mi |
| Range (GCC) | 178 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 44.1 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 41 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 23 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 4.34 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 6.6 |
Charging
| Property | Renault Zoe Van Z.E. 40 R90 |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 22 kW |
| Max Charging Power (DC) | - Max Charging Power (DC) |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | Type 2 (Mennekes) |
| Charging Score | 6.1 |
Performance
| Property | Renault Zoe Van Z.E. 40 R90 |
|---|---|
| Drive Type | FWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 68 kW |
| Motor Power (hp) | 91 hp |
| Motor Torque | 162 lb-ft |
| 0-60 mph | 12.7 s |
| Top Speed | 84 mph |
| Performance Score | 1.7 |
Dimensions
| Property | Renault Zoe Van Z.E. 40 R90 |
|---|---|
| Length | 160.8 in |
| Width (with Mirrors) | 76.6 in |
| Width (w/o Mirrors) | 68.1 in |
| Height | 61.5 in |
| Wheelbase | 101.9 in |
Cargo and Towing
| Property | Renault Zoe Van Z.E. 40 R90 |
|---|---|
| Number of Seats | 2 |
| Curb Weight | 3263 lb |
| Cargo Volume (Max) | 35.3 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | - Towing Capacity |
| Cargo and Towing Score | 4.2 |